Farkında mısınız bilmiyorum 2020’nin yarısını bitirmiş bulunmaktayız. COVID-19 ile beraber bozulan düzenimizi şu sıralar toparlamakta zorluk çeksek de severek dinlediğimiz müzisyenler üretim konusunda kendilerini kısıtlamamaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen BET Awards da sektörün ne olursa olsun ilerlemeye devam edeceğinin ve asla duraksamayacağının bir göstergesi. Peki Haziran ayında hangi parçalar öne çıktı? İşte karşınızda hem alternatif hem de ana akım Rap sahnesinde geçtiğimiz ayın öne çıkan rap parçaları !

Anderson. Paak – Lockdown

Funk ve Soul esintilerini sıkça bize hissettiren, aynı zamanda üst seviye bir davulcu olan R&B ve Rap vokali Anderson. Paak’ın, siyahi kölelerin 19 Haziran 1865 yılında özgürleşmesini konu aldığı ve aynı zamanda “Black Lives Matter” hareketine de desteğini göstermek için hazırladığı Lockdown şarkısı ile listemize başlıyoruz. Müzik videosunda Jay Rock, Syd, SiR, Dominic Fike, Andra Day ve Jonathan “Dumbfoundead” Park gibi isimleri de gördüğümüz şarkı 19 Haziran 2020 tarihinde yayınlandı.

Pop Smoke – Make It Rain

Geçtiğimiz aylarda vurularak öldürülen ve aramızdan ayrılan 1999 doğumlu Pop Smoke’un öldükten sonra yayınlanan ilk şarkısı olma özelliğini taşıyan Make It Rain, sanatçının kaydedilmiş mirasının aslında onu bir adım daha büyütebilecek olduğunu gösteriyor. Burada ne demek istiyorum? Aslında Pop Smoke’un yayınlanmamış şarkılarından çok umutlu olduğumu söylemek istiyorum çünkü Make It Rain beklediğimden daha iyi bir projedeydi. Özellikle hayatını kaybeden sanatçıların ölüm sonrası yayınlanacak ilk şarkıları beni hep geren bir durumdur. XXXtentacion’un bu konuda benim için sınıfta kalması bu duruma bir örnek olabilir. Konuya dönelim: bu parça, Pop Smoke’un albümü için heyecanlanmama sebep oldu. Protestolar nedeni ile ertelenen albüme kavuşmayı iple çekiyorum.

Meek Mill – Otherside Of America

George Floyd’un ölümü ile birlikte siyahilerin yükselen sesi Rap müzik piyasasında da kendini belirginleştirmeye devam ederken, bu yükselişe Meek Mill’in de katılmaması imkansıza yakındı. Daha önce hapis yatan Meek Mill, ceza yaptırımları hakkında olan eleştirilerini bu şarkıdan önce 2018’de CNN’e verdiği bir röportajda da belirtmişti. Mill o röportajda şöyle demişti: “Polis tarafından korunmayan bir mahallede büyüdüm. Mahallemizde uyuşturucu satıcılarının polis tarafından kontrolü olmazdı. Polis girmediğinden dolayı cinayetler ve acımasızlıkları izleyerek büyüdük.” sonrasında Mill şunları ekledi: “18 yaşında kendilerini çalışıyor göstermek isteyen polisler tarafından bir yalan ile tutuklandım.” Meek Mill sürekli adalet sistemi işle sürtüşmeleri olan biriydi. Bu ise onun protest yanını güçlendirdi. Otherside Of America bu yanını görmemiz için güzel bir örnek.

Bankrol Hayden (Ft. Luh Kel) – Brothers

İlk albümünü 26 Haziran tarihinde yayınlayan ve aldığı dinlenme rakamları ile yazın şu zamana kadar ki en iyi çıkışını yapan Bankrol Hayden ile sıralamamıza devam ediyoruz. Aslında Ocak ayında çıkan bu şarkı legal yollarla beraber Bankrol’un çıkış albümü “Pain is Temporary” ile birlikte tekrar piyasaya sürüldü ve albümün daha ilk haftasında Spotify’da 60 milyon dinlenmeye ulaştı. İsmini 2018 yılında geçirdiği trafik kazasından ilham aldığı bu albümde bulunan Brothers şarkısı dışında: Costa Rica, Rich Bitch ve Drop A Tear gibi patlama oranı yüksek şarkılar da bulunuyor.

6LACK – Float

Dönemin en hızlı çıkışını yapan R&B ve Rap vokali 6LACK’in, 6pc Hot Ep isimli EP çalışmasında bulunan Float, 6LACK’i tanımamızı sağlayan East Atlanta Love Better albümündeki şarkılardan farklarına benzer bir hava ama farklı bir müzikal yaklaşım ile karşımıza çıkıyor. Sivil toplumdaki huzursuzluklara değinmeyi seçen sanatçı aynı zamanda bunu ikili ilişki dilinde de anlatmayı başarıyor. Sanatçının bu şarkısı dışında tüm EP çalışmasını dinlemenizi öneririm. Benim için öne çıkan diğer parçalar: ATL Freestyle ve Know My Rights.

Spillage Village – End Of Daze

Earthgang üyeleri tarafından kurulan Spillage Village, Atlanta, Georgia’dan bir Amerikan müzik kolektifidir. Dreamville ile direkt bağlantısı bulunan ekibin üyeleri ise şu şekildedir: Doctur Dot, Hollywood JB, JID, Johnny Venus, Jurdan Bryant, Mereba ve 6LACK. Kollektifin çıkaracağı yeni albüm olan Spilligion’un habercisi olan bu tekli çalışması ise bu kollektifin bize yepyeni diyarlara götüreceğini hissettiriyor. Apokaliptik bir yapıya sahip olan End Of Daze aslında dünyanın sonu sonrası hayatımızın nasıl olacağı temasını işliyor.

Run The Jewels – JU$T

Yılın şu zamana kadar çıkan en iyi albümü gözüyle bakılan Run The Jewels’ın RTJ4 albümünde öne çıkan şarkılar arasında bulunan JU$T, şarkıda bulunan Pharell Williams ve Zack De La Rocha ile beraber albümün içerisinde adeta devleşiyor. Altyapıda bulunan minimalist enstrüman kullanımları ise şarkıya ayrı bir lezzet katıyor. RTJ4 benim için de bu yıl içerisinde şu zamana kadar çıkan en iyi albüm olabilir. Her bir parçası ayrı bir lezzetle dolu.

Flatbush Zombies – dirty elevator music

Alternatif ve bağımsız Hip-Hop sahnesinin öne çıkan gruplarından olan Flatbush Zombies, Brooklyn’den hiç alışık olmadığımız bir tarz ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz sene Beast Coast ve Joey Bada$$ ile hazırladıkları Escape From Newyork albümü ile bir çıkış yakalayan ekip, geçtiğimiz ay yayınladıkları “now, more than ever” isimli EP çalışmaları ile tekrar karşımıza çıkıyor. EP’de bulunan dirty elevator music ise benim favorim diyebilirim. Özellikle oldschool havasını seven takipçilerimize bu listedeki önerim bu EP olacaktır.

Lil Baby – The Bigger Picture

2020’de çıkardığı My Turn albümü ile beraber ana akım piyasadaki yerini iyice sağlamlaştırmayı başaran Lil Baby, bu sefer protest yanını göstermek için karşımıza çıkıyor. Polis vahşeti ve sistematik ırkçılığı vurgulamak adına hazırladığı The Bigger Picture’ın ilham kaynağı ise tabii ki George Floyd cinayeti ve “Black Lives Matter” hareketi. Kişisel bir düşüncemi de ekleyecek olursak bu şarkı ile beraber Lil Baby gözümde bir seviye atlamış oldu diyebilirim.

Kanye West (Ft. Travis Scott) – Wash Us In The Blood

Geçtiğimiz yıl çıkardığı JESUS IS KING albümü ile yepyeni bir tarza bürünen (ki bu aslında alışık olduğumuz bir şey) Kanye West, Twitter’da başlattığı #WESTDAYEVER etkinlikleri kapsamında yeni albümünden Wash Us In The Blood isimli bir parça yayınladı. Bu yeni teklisi, Kanye’nin müzikal zekasının hala üst seviyede olduğunun kesin bir kanıtı. Yine kendini tekrarlamaması ve aynı zamanda çok sevilen ve kendine has bir stil olan üçüncü tekilde kendinden agresif bir şekilde bahsedişi şarkıya geçer not vermem için yeterli sebepler. Kanye’nin yeni albümü için şimdiden sabırsızlanıyorum.

Bu ay benim için öne çıkan rap parçaları bu şekildeydi. Yeni çıkış yapan sanatçılar, Kanye’nin dönüşü, protest müziğin ay içindeki yükselişi ve alternatif Hip-Hop sahnesinin üretkenliği ile benim için Haziran ayı 2020’nin en iyi ayıydı diyebilirim. Bakalım Temmuz bizim için neler gösterecek. Takipte kalın!

Bu listede yer alan parçalardan oluşan Spotify Listemiz: